Že tečete?

default image

Bravo! Torej ste eden ali ena tistih, ki vas je ta športna disciplina prevzela in vam nudi užitke. Če ste mogoče še začetnik, ne obupajte pri prvih težavah, ampak pogumno nadaljujte. Tek mnogo ljudi, ki niso nikoli mislili, da bi lahko zmogli neprekinjeno teči pol ure ali več, tako prevzame, da ne znajo živeti več brez njega. Ker je tek postal železna navada, se ga lotijo v vsakem letnem času in vremenu.

Cilji, zakaj tečemo, se razlikujejo od posameznika do posameznika. Nekateri vzdržujejo telesno težo in skrbijo za svoje zdravje, drugi so radi vsaj nekajkrat na teden sami s sabo, v naravi, da imajo čas za razmislek o sebi in svojem življenju, tretji pa so se v tek zapodili zaradi ambicij po dosežkih ali zaradi preizkušanja svojih zmogljivosti. Razlika med vsemi posamezniki je v ciljih, nič narobe ni, da ima vsak od nas svoje, dobro pa je, da pri vsem skupaj ohranimo zdravo mero razuma. Tek omogoča izboljšanje telesne vzdržljivosti, ohranja telesno težo, pripomore k zdravemu srčno-žilnemu sistemu in nasploh k zdravju, sprošča našo psiho in nas pomirja. Tek je zelo primerno dopolnilo nekaterih vadb.

Avtorica: Saša Vrbančič

Tek v vseh letnih časih

Tečemo lahko v vseh letnih časih. Glede temperatur sta najprimernejši obdobji pomlad in jesen. Poletje je obdobje, ko vadbo prilagodimo vročini. Ne tečemo sredi dneva, ko sonce neusmiljeno žge in so visoke temperature lahko nevarne, ampak izberemo jutro ali večer. Zima je prav tako primerna za tek, le za primerna oblačila in obutev moramo poskrbeti in se izogniti poledenelim področjem, kjer bi se lahko poškodovali. Če so temperature izjemno nizke, na primer -5 stopinj pod ničlo in še manj in če piha veter, lahko tek prestavimo na prijaznejše dni in izberemo dopolnilno vadbo.

Zlato pravilo postopnost

Postopnost je zlato pravilo. Za začetek priporočamo minuto teka in minuto hoje. Prvi trening naj traja 20 minut. Minuto hoje nato počasi opuščamo in teka je čedalje več. Ne tečemo vsak dan, privoščimo si dan počitka in bodimo zadovoljni, da smo začeli in nam gre dobro. Tečemo počasi, nikoli se ne zaženemo na vso moč. Nato delamo na podaljševanju razdalje, ne na hitrosti. Ta pride potem, ko je kilometrina naša prijateljica. Pred vadbo se ustrezno ogrejmo, po vadbi pa naredimo raztezne vaje (stretching). Če dodamo teku še nekaj vaj za moč, potem smo za svoje zdravje naredili veliko.

Kolikokrat tedensko?

Trije ali štirje tekaški treningi na teden, dopolnjeni z raztezanjem in vajami za moč in so ravno dovolj za ohranjanje psihofizične kondicije in dobre volje. Treningi so lahko različno dolgi – od 20 minut do ene ure. Tek naj bo sproščujoč, ne prehiter. Tudi tukaj velja načelo postopnosti. Začnimo počasi in dobro ogreti. Le tako nam bo vadba v užitek.

Če so vaši cilji višji, recimo udeležba na polmaratonu ali celo na najdaljši razdalji, potem boste morali treningom posvetiti več časa, da boste dosegli zastavljeni cilj. Tudi vsebina treninga ni vedno enaka, ampak se je treba lotiti različnih elementov. Če tečete sami, potem boste našli veliko dobro napisanih treningov oz. predlogov za trening na spletnih straneh s tovrstno vsebino. Če radi tečete v organizirani skupini, potem se včlanite v tekaško skupino, kjer boste našli sebi enake in boste lažje kos zahtevnim treningom, ki vas bodo pripeljali do želenega cilja. Skupine so dobrodošle tudi za navezovanje stikov in gojenje družabnosti.

Kaj obleči in obuti?

Danes najdemo v športnih trgovinah oddelke, namenjene teku. Dobro založena stojala in police ponujajo oblačila s sistemom »dry fit«. Uporabo toplo priporočamo, bombažne majice in volneni puloverji so namreč preteklost. Poleg tega, da so «dry fit« oblačila lahka, tudi dihajo in omogočajo, da se znoj odvaja od telesa in je koža suha, zato se ne prehladimo. Napačno se je preveč obleči. Velja pravilo, da naj nas malo zazebe, ko stopimo ven. Med tekom se namreč telesna temperatura poveča in če smo preveč oblečeni, mora srce bistveno več delati. Ne oblecimo širokih oblačil, ker bodo ovirala gibanje. Pozimi pustimo bundo v omari, ker zanjo ni nobene potrebe. Verjemite, ne boste se prehladili! Poleti pa je zelo pomembna zaščita pred soncem. Namažimo se s kremo za sončenje, nadenimo si sončna očala in tekaško kapo.

Tekaške superge so različnih vrst. Pri prodajalcih se pozanimajte o njihovih karakteristikah. Ni pomembno, da je tekaška obutev lepa, pomembno je, da ustreza namenu in nogi tekača. V nekaterih prodajalnah naredijo test na tekaški stezi, s katerim določijo, ali ste pronator, supinator ali nevtralen tekač. Pronacija pomeni, da zvračate nogo pri teku navznoter, supinacija, da obremenjujete zunanji del stopala, nevtralnost pa pomeni da ste brez enih ali drugih posebnosti. Proizvajalcev je veliko, modelov še več, tudi cene so zelo različne.

Ena do možnosti za izbiro obutve so tudi razna tekaška tekmovanja. Na njih si lahko sposodite obutev, ki vam jo svetuje promotor določene blagovne znamke, jo preizkusite na teku in kasneje kupite. Najpogostejša napaka, ki jo naredijo tekači, je ta, da si izberejo model, s katerim je zadovoljen prijatelj ali znanec. Vaša noga se razlikuje od njihove, zato izberite sebi primeren model.

Vsekakor je najpomembnejše, da tečete, da ste v stiku z naravo in s samim seboj in da ste zadovoljni s svojim življenjem.

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content