Bolečina v križu – akutne in kronične

default image

Če pogledamo hrbtenico s strani, ima obliko črke S. Na njej lahko nastanejo različne vbočenosti, in sicer: vratna vbočenost (lordoza), prsna izbočenost (kifoza) in ledvena vbočenost (lordoza).

Avor: K. Novak

Hrbtenica je sestavljena iz verige vretenc, ki jih lahko razdelimo na vratni del (sestavljen iz 7 vretenc), prsni del (sestavljen iz 12 vretenc) ter ledveni predel (sestavlja ga 5 vretenc). Temu sledita križnica in trtica. Med vretenci ležijo medvretenčne ploščice (diskusi).

Vzroki bolečin v križu

Bolečina v križu lahko izvira iz različnih struktur, ki sestavljajo hrbtenico: mišic, ligamentov, sklepov, kosti in pokostnice, medvretenčnih ploščic, živčnih struktur. Vzroki so glede na starost lahko različni. Bolečine v križu so zelo pogosta težava, saj jih ima kar 70-80 % ljudi vsaj enkrat v življenju. S starostjo njihova pojavnost narašča. Pri starejših, kjer so bolečine najpogosteje pojavljajo, so vzrok za bolečine ohlapne trebušne in hrbtne mišice, obrabne spremembe medvretenčnih ploščic in malih sklepov hrbtenice, zoženje hrbteničnega kanala (spinalna stenoza) in pritisk na živčne korenine zaradi premika medvretenčne ploščice (hernija diskusa).

Bolečine v hrbtu lahko razdelimo na:

  1. Akutne
    Akutne bolečine se pojavijo običajno nenadoma. Trajajo lahko več dni, do nekaj tednov. Večinoma nastanejo zaradi nenadne preobremenjenosti. Pri akutnih bolečinah, ki nastanejo nenadoma in trajajo več dni ali nekaj tednov, svetujemo počitek. Blage ali zmerne težave lahko omilijo zdravila proti bolečinam, ki jih dobimo v lekarni brez recepta, kot so paracetamol, aspirin ali ibuprofen. Za hujše bolečine vam bo zdravnik predpisal zdravilo proti bolečinam na recept.
  2. Kronične
    Kronične bolečine trajajo običajno nekaj mesecev. Vzroki se običajno med seboj prepletajo: nepravilna oblika hrbtenice oz. prirojene nepravilnosti, okvare medvretenčnih ploščic, slaba telesna drža, prevelika telesna teža, pridružene bolezni, npr. artritis, osteoartritis, osteoporoza. Dodatno jih lahko poslabšamo s stresom ali psihičnimi obremenitvami. Potrebno je čim več gibanja ter rednih vaj za mišični steznik, občasno pa je potrebno ponoviti fizikalne terapije in tudi gretje bolečih predelov. Dolgotrajno jemanje analgetikov pa ni priporočljivo.

S čim preprečujemo bolečine v križu?

  • z rednimi vajami hrbteničnih mišic, saj jih s tem krepimo in ohranjamo gibčne,
  • z uporabo pravilnih tehnik dvigovanja (izogibajmo se pripogibanju ali dvigovanju bremen z upognjenim hrbtom ter skrivenčenim držam),
  • z vzdrževanjem primerne telesne teže in tudi z nekajenjem,
  • s pravilno držo pri vsakodnevnih opravilih,
  • z ohranjanjem pravilne telesne drže med stojo in sedenjem,
  • z udobnimi čevlji brez visokih pet,
  • z redno telesno aktivnostjo.

Kdaj moramo poiskati zdravniško pomoč?

Ko znaki nakazujejo, da je možna prizadetost živčevja in hrbtenjače:

  • bolečine so zelo hude in ne izginejo v nekaj dneh, bolečina pa tudi preprečuje opravljanje vsakodnevnih aktivnosti,
  • omrtvelost v predelu dimelj, presredka in spolovila,
  • težave z nadzorovanjem mehurja in črevesa,
  • šibkost nog, v njih čutite zbadanje in mravljinčenje oz. jih ne morete premikati.

Zanimivosti:

  • V prvih 48 urah po pojavu bolečine vam utegnejo prijati hladni obkladki (ali vrečka z ledom), ki jih polagate za 5-10 minut. Če trajajo znaki več kot 48 ur, lahko koristijo topli obkladki ali topel tuš oziroma kopel.

  • Bownova terapija izhaja iz Avstralije, kjer jo je pred petdesetimimi leti razvil samouk Thomas Bowen (1916 – 1982). Avstralski vladi in širši avstralski javnosti je postal znan leta 1975, ko je vlada izvedla anketo o uporabi naravnega zdravljenja. Njegova terapija je v Avstraliji iz leta v leto vedno bolj popularna. Priznavajo jo tudi mnoge zdravstvene zavarovalnice, saj se je izkazalo, da je učinkovita v mnogih primerih, pri katerih druge terapije odpovedo. Najpomembnejši del terapije so t.i. «Bownove poteze«, ki jih terapevti izvajajo na specifičnih lokacijah na mišicah in mišični ovojnici tetiv in posredno na živčnih ovojnicah. Z nežnim, vendar dovolj močnim pritiskom na natančno določenih mestih stimuliramo receptorje v mišično-vezivnem tkivu in s tem sprožimo proces samouravnavanja

Raziskave kažejo, da Bownova terapija takoj in uravnoteževalno učinkuje na avtonomno živčevje (t.i. del živčevja, ki deluje neodvisno od naše zavesti) in na energetski sistem. Avtonomno živčevje nadzoruje nad 80 % vseh telesnih funkcij in je zelo občutljivo na daljša stresna stanja ali premočne dražljaje. Če naše življenje izkušamo pretežno skozi učinke simpatičnega živčevja, ki je pripravljeno na «boj ali pobeg«, telo ne more doseči ravnovesja, ki je potrebno za ozdravitev. Za to mora biti aktiven «zaviralni« del živčevja (parasimpatično živčevje).

Bownova terapija sproži začasni premik prevlade s simpatičnega na parasimpatično živčevje, s čimer ustvari priložnost za ravnovesje, ki jo naše telo hitro prepozna in se začne uravnavati.

vir: http://www.bownovaterapija.com/

Kaj je tajska masaža?

Tradicionalno tajsko masažo uvrščamo med najstarejše zdravilne in sprostitvene metode in ji pripusujejo različne pozitivne učinke: deluje sprostitveno, protibolečinsko, izboljša krvni obtok in delovanje imunskega sistema, poveča gibljivost sklepov, lajša mišične bolečine, natege, krče in otrdelost vratu in križa, lajša glavobole in bolečine v očeh, ki nastanejo zaradi napetosti, stimulira limfni sistem, izboljšuje držo, daje občutek telesnega in duševnega ravnovesja in krepi zdravje. Učinek je hkrati sprostilen in poživljajoč.

Čeprav nam enkratna masaža lahko nudi užitek, so učinki masaže kumulativni in najboljše rezultate dosežemo s serijo masažnih tretmajev.

Redna masaža lahko okrepi in učvrsti celotni mehanizem telesa. Masaža lahko stimulira ali pomiri živčni sistem, odvisno od tega, kaj posameznik potrebuje in na ta način zmanjšuje utrujenost, saj prejemnika navda z občutkom obnovljene energije. S tajsko masažo lahko preprečimo nastanek bolezni. Koristi poškodovanim športnikom, prav tako pa tudi hendikepiranim ali ljudem pod stresom.

Tajska masaža je starodavna umetnost telesne terapije za zdravljenje in preoblikovanje z uporabo raztezovalnih elementov in rahlih pritiskov vzdolž energetske linije. Kadar je ta energetski pretok blokiran, se pojavi bolezen. Za odpravljanje teh blokad tajska masaža kombinira rahle pritiske z rokami, dlanmi, s palci, prsti in mnogo drugih pasivnih raztezalnih gibov, ki izboljšujejo splošno zdravje in prispevajo k dobremu počutju.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content