Avor: K. Novak
Hrbtenica je sestavljena iz verige vretenc, ki jih lahko razdelimo na vratni del (sestavljen iz 7 vretenc), prsni del (sestavljen iz 12 vretenc) ter ledveni predel (sestavlja ga 5 vretenc). Temu sledita križnica in trtica. Med vretenci ležijo medvretenčne ploščice (diskusi).
Bolečina v križu lahko izvira iz različnih struktur, ki sestavljajo hrbtenico: mišic, ligamentov, sklepov, kosti in pokostnice, medvretenčnih ploščic, živčnih struktur. Vzroki so glede na starost lahko različni. Bolečine v križu so zelo pogosta težava, saj jih ima kar 70-80 % ljudi vsaj enkrat v življenju. S starostjo njihova pojavnost narašča. Pri starejših, kjer so bolečine najpogosteje pojavljajo, so vzrok za bolečine ohlapne trebušne in hrbtne mišice, obrabne spremembe medvretenčnih ploščic in malih sklepov hrbtenice, zoženje hrbteničnega kanala (spinalna stenoza) in pritisk na živčne korenine zaradi premika medvretenčne ploščice (hernija diskusa).
Preberite tudi prispevek: Bolečine v trtici: Vzroki, simptomi in učinkovito zdravljenje
Ko znaki nakazujejo, da je možna prizadetost živčevja in hrbtenjače:
Raziskave kažejo, da Bownova terapija takoj in uravnoteževalno učinkuje na avtonomno živčevje (t.i. del živčevja, ki deluje neodvisno od naše zavesti) in na energetski sistem. Avtonomno živčevje nadzoruje nad 80 % vseh telesnih funkcij in je zelo občutljivo na daljša stresna stanja ali premočne dražljaje. Če naše življenje izkušamo pretežno skozi učinke simpatičnega živčevja, ki je pripravljeno na «boj ali pobeg«, telo ne more doseči ravnovesja, ki je potrebno za ozdravitev. Za to mora biti aktiven «zaviralni« del živčevja (parasimpatično živčevje).
Bownova terapija sproži začasni premik prevlade s simpatičnega na parasimpatično živčevje, s čimer ustvari priložnost za ravnovesje, ki jo naše telo hitro prepozna in se začne uravnavati.
vir: http://www.bownovaterapija.com/
Tradicionalno tajsko masažo uvrščamo med najstarejše zdravilne in sprostitvene metode in ji pripusujejo različne pozitivne učinke: deluje sprostitveno, protibolečinsko, izboljša krvni obtok in delovanje imunskega sistema, poveča gibljivost sklepov, lajša mišične bolečine, natege, krče in otrdelost vratu in križa, lajša glavobole in bolečine v očeh, ki nastanejo zaradi napetosti, stimulira limfni sistem, izboljšuje držo, daje občutek telesnega in duševnega ravnovesja in krepi zdravje. Učinek je hkrati sprostilen in poživljajoč.
Čeprav nam enkratna masaža lahko nudi užitek, so učinki masaže kumulativni in najboljše rezultate dosežemo s serijo masažnih tretmajev.
Redna masaža lahko okrepi in učvrsti celotni mehanizem telesa. Masaža lahko stimulira ali pomiri živčni sistem, odvisno od tega, kaj posameznik potrebuje in na ta način zmanjšuje utrujenost, saj prejemnika navda z občutkom obnovljene energije. S tajsko masažo lahko preprečimo nastanek bolezni. Koristi poškodovanim športnikom, prav tako pa tudi hendikepiranim ali ljudem pod stresom.
Tajska masaža je starodavna umetnost telesne terapije za zdravljenje in preoblikovanje z uporabo raztezovalnih elementov in rahlih pritiskov vzdolž energetske linije. Kadar je ta energetski pretok blokiran, se pojavi bolezen. Za odpravljanje teh blokad tajska masaža kombinira rahle pritiske z rokami, dlanmi, s palci, prsti in mnogo drugih pasivnih raztezalnih gibov, ki izboljšujejo splošno zdravje in prispevajo k dobremu počutju.
Preberite tudi prispevek: Bolečine v trtici: Vzroki, simptomi in učinkovito zdravljenje