V drugem trimesečju se hormonske spremembe v organizmu nosečnice umirijo, bodoča mamica se duševno ustali, začuti mir in se začne notranje pripravljati na veliki dogodek. Medtem detece pod njenim srcem hitro raste ter se telesno vse bolj razvija. Zdaj že lahko čutimo njegove gibe ter slišimo bitje njegovega srca, on pa sliši bitje materinega srca.
Drugo trimesečje traja od 13. do 26. tedna. Ob začetku tega obdobja meri plod približno 12 cm, ob koncu pa trikrat toliko. Njegova teža naraste s približno 20 gramov na 650 gramov. V tem obdobju se začne telo vse bolj razvijati.
Otrok je v 13. tednu že povsem razvit. V preostalem obdobju nosečnosti samo še raste, da bodo vsi njegovi organi ob rojstvu dovolj zreli za samostojno življenje.
V 14. tednu se mu izrazito poveča teža. Vse glavne mišične skupine se že odzivajo na dražljaje iz možganov. Lahko upogiba roke v zapestju in komolcu, prste na roki lahko stisne v pest. Sposoben je razviti pogojne reflekse, kar pomeni da se je na nek način že sposoben učiti. To govori o dokaj razviti možganski skorji, spominu, delovanju živčnih poti, ki povezujejo organe in mišice. Otrokovo srce lahko slišimo z ultrazvokom.
V 16. tednu se udje in sklepi popolnoma razvijejo, mišice se krepijo, začne se gibati bolj živahno. Po vsem telesu se pojavijo tanke dlačice, rasti začnejo obrvi in trepalnice. Ima že razvit okus, loči svetlobo od teme, sliši materin srčni utrip in zvoke zunaj njenega telesa.
V 20. tednu se začne razvijati zelo hitro. V čeljustih nastajajo prvi zobki, na glavi začno poganjati lasje, mišice se vse bolj krepijo, otrokovi gibi postanejo tako krepki, da jih mati lahko začuti, tiste, ki so že rodile, pa že kakšen teden prej. Srce začne biti glasno in dvakrat hitreje kot mami. Začnejo mu delovati ledvice, dobi nohte, razvijejo se zunanji spolni organi.
V 24. tednu v presledkih že sesa palec, kašlja in kolca, vendar je še vedno dokaj suh.
V 28. tednu postane glava bolj skladna s telesom, začenja se kopičiti maščevje. Telo prekrije maščobna plast, ki otroka ščiti pred učinki plodovnice, pri porodu pa mu pomaga, da lažje spolzi skozi porodni kanal.
Telo matere se v tem obdobju že privadi na nosečnost. Najbolj opazna sprememba je vse večji, trd in napet trebuh zaradi nagle rasti otroka. Po sredini trebuha se od žličke do sramne kosti pojavi vidna rjava črta. Spremeni se delovanje srca in pljuč. Zaradi naraščanja maternice se manjša prostor v trebušni in prsni votlini, zato mati včasih težje diha. Srce postane bolj obremenjeno, saj mora prečrpati en liter krvi več kot običajno, nekoliko pa se tudi poveča. Žleza ščitnica običajno nabrekne, vrat pa se odebeli. Na dojkah se pojavijo svetlo rdeče nosečniške proge, bradavici in kolobarja potemnita. Pod kožo se pojavijo modrikaste žile. Na trebuhu, zadnjici in na stegnih se (lahko) pojavijo nosečniške proge (strije). Elastičnost kože naj nosečnica ohranja s pitjem velikih količin vode, s čimer lahko omili tudi nastanek oz. pojav strij. Zaželjena je nega z oljem (npr. mandljevim) ali kremo proti strijam, vendar ni zagotovila, da se strije vseeno ne bodo pojavile ali da ne bodo kasneje ostale. Telo postaja vse bolj okroglo, telesna teža se povečuje in jo je potrebno tehtati vsak teden zjutraj na tešče po izpraznjenju mehurja. Če teža narašča prehitro, se je potrebno posvetovati z zdravnikom in zmanjšati vnos hrane.
Pri nosečnicah se pogosto pojavi močnejši apetit, saj potrebuje mamica nekaj več energije in polnovrednih beljakovin za otroka, ki pridobiva na teži in velikosti. Strokovnjaki priporočajo ribe, ker nimajo toliko nasičenih maščob in holesterola. Vegetarijanke lahko kombinirajo različna beljakovinska živila. Za zdravo prehrano in primerno težo lahko naredi nosečnica veliko tudi sama: uživa naj veliko sadja, surove zelenjave in solate, pozimi kislo zelje in repo in kisle kumarice, vendar naj pri solatah uporablja prelive brez soli. Hrana naj vsebuje veliko balastnih snovi, zato naj uživa črni kruh, kaše in kosmiče. Pije naj veliko tekočine, predvsem vodo, nesladkane čaje, mleko in sadne sokove. Slednji spadajo k trdim živilom, zato je potrebno paziti na količino. Proti zaprtju pomaga kozarec tekočine zjutraj na tešče, jogurt ali kislo mleko. Nosečnica naj se izogiba težko prebavljivim jedem, kot so stročnice, jedi iz konzerv, čokolada in sveži beli kruh. Željo po sladkem naj pogasi s svežim ali suhim sadjem ter sadnim jogurtom.
Ko minejo težave prvih treh mesecev, se v drugem trimesečju organizem že prilagodi na nosečnost. Nihanja v razpoloženja ni več, nastopi čas notranjega miru in uravnovešenosti. Porod je še daleč in hujših telesnih težav ni. Po začetnih problemih se odnos do otroka spremeni. Zdaj je primeren čas za izbiro in pripravo obleke in opreme za otroka. Dobro je, če bodoče mamice s tem začno vsaj v začetku 6. meseca, saj jih od začetka 7. meseca naprej lahko porod tudi preseneti. Za otroka je potrebno pripraviti oblačila, ležišče ter pribor za hranjenje in nego. V tem obdobju mu že lahko izberemo ime. Pri nas lahko damo otroku po zakonu dve imeni.
Otrok že v maternici razvije naklonjenost do nekaterih okusov. Že v tem obdobju ga lahko navadimo na zdravo prehrano.
Športna dejavnost nosečnice naj se umiri, izogiba naj se preobremenitvam. Njen srčni utrip ne sme preseči 135-140 utripov na minuto. Primerna vadba je nordijska hoja in hoja nasploh. Pri športu naj nosečnica uporablja poseben modrček za oporo vezivnega tkiva.
Bodoča mati naj razmisli, kje in kako bo rodila. O tem se lahko pogovori z ginekologom/ginekologinjo. Najbolj priporočljiva je bolnišnica, ki je nabližje domu.
Bodoča mama lahko med vzpenjanjem postane zasopla, zato je redno gibanje zelo pomembno, vendar naj preide s teka in živahne hoje raje na počasno hojo. Primerna je vadba na sobnem kolesu. Gibanje pripomore k dobremu počutju obeh.
Pomembno je ohranjati mir in odpravljati posledice stresa, zato naj se nosečnica nauči kakšne tehnike sproščanja. Stres in naglica povzročita, da je otrok bolj plašen. Zdaj je tudi primeren čas za vpis v šolo za starše. Babice bodo pomagale zmanjšati strah pred porodom, vi pa lahko izmenjujete izkušnje z drugimi bodočimi materami.