Vlažnost zraka razumemo kot relativno vlažnost oziroma razmerje parcialnega tlaka in tlaka nasičene vodne pare v odvisnosti od temperature. Vlažnost zraka pomembno vpliva na občutek ugodja, saj največji del življenja preživimo v zaprtih prostori. Vlažnost zraka v prostoru, kjer bivamo ali delamo, je odvisna od temperature, močan vpliv pa imajo tudi predmeti, ki so v prostoru. Le-ti lahko vlago bodisi vežejo nase bodisi jo oddajajo v prostor.
Za popoln občutek ugodja v prostoru naj bi bila temperatura zraka v prostoru 22-24 stopinj Celzija, relativna vlažnost pa 40-55 %.
Pozimi se zaradi presuhega zraka, ko je zračna vlaga v stanovanju običajno 20-30 %, pogosteje pojavljajo obolenja, kot so alergije, občutek oteženega dihanje, prehladi. Zaradi izsuševanja zraka se poveča nastajanje prahu, ta pa v stiku z ogrevanimi površinami izloča različne snovi, ki dražijo dihalne organe.
Prav nasproten pa je pojav prekomerne vlage v prostorih in razvoj plesni na notranjih površinah. Pravega vzroke za prekomerno vlago in razvoj plesni je težko določiti, saj sta oba pojava povezana z mnogimi dejavniki. Med vzroke za nastajanje vlage v prostoru lahko štejemo nepravilno uporabo prostora in neprimernih ter prekomernih aktivnosti v njem. Dihanje, znojenje, umivanje, kuhanje, pranje, sušenje perila ter nezadostno prezračevanje veliko pripomorejo k nabiranju prekomerne vlage v prostoru. Drug sklop nepravilnosti pa nastane zaradi gradbenih nepravilnostih, poškodb, konstrukcijskih napak, prehitre vselitve.
Prekomerna vlažnost in nastanek plesni
Prekomerna vlažnost je glavni vzrok za nastanek plesni, za njen razvoj zadostuje že 80-85 % vlažnost v prostoru. V bivalnem okolju je vedno dovolj hranljivih snovi za razvoj plesni, naj jih naštejemo nekaj: ometi, disperzijske barve, les, tekstil, tapete, prah in še kaj bi se našlo. Plesni uspevajo tako v svetlem kot temnem okolju, razvojna doba pa znaša od dveh pa do šestih mesecev. Topla vlaga nudi dobre pogoje za nastajanje mikroorganizmov in nevarnost infekcij. Hladna vlaga pa lahko sproži razvoj revmatičnih obolenj in zmanjšanje imunske odpornosti.