Ko z lasišča zasneži

Vsak od nas se je že kdaj srečal z njim – prhljaj namreč ne izbira. Gre za v veliki večini nenevarno in nenalezljivo, a precej neprijetno estetsko nadlogo, ki se običajno pojavi v obdobju pubertete, je najhujša v začetku dvajsetih let, nato pa se pri nekaterih tako potihoma, kot je prišel, tudi umakne. Drugi pa te sreče nimajo in se z njim borijo celo življenje. Z njim se srečuje vsaj 50 % ljudi, pogosteje se pojavlja pri moških, nanj pa niso nedovzetni niti dojenčki.

Avtor: K. A.

Kdo ali kaj – prhljaj

Z izrazom prhljaj označujemo belo-sivkaste kosme odmrle kože, ki se luščijo z lasišča, pogosto ga spremljata tudi srbečica in rdečica na lasišču. Če ne prej, ga opazimo, ko nam začne z glave snežiti tudi po oblekah, predvsem je viden na temnejših oblačilih in tudi temnejših laseh.

Samo luščenje lasišča je povsem običajen pojav, saj se koža lasišča namreč ves čas obnavlja, pri čemer stare, odluščene celice potisne proti površju. Tega procesa običajno niti ne opazimo, zaradi vnetja na lasišču pa se delci kože lahko sprimejo v večje kosme – in imamo težavo.

Številni krivci za pojav prhljaja

Stroka do danes še ni enotna o vzrokih za nastanek prhljaja. Običajno se omenja povečano izločanje loja oz. sebuma na lasišču zaradi nepravilnega delovanja lojnic (premalo ali preveč), povečanje določenih izločkov kože in razrast kvasovk, ki sicer običajno živijo na lasišču itd. Lahko gre ali za pretirano luščenje kože (vnetna stanja lasišča) ali pa za nezadostno odstranjevanje odmrle kože z lasišča. Dejavniki, ki ga povzročajo, so lahko zunanji (vplivi okolja, onesnaženega zraka, nepravilne prehrane ipd.) ali notranji (različne bolezni in neravnovesja). Stanje je lahko prehodno, lahko pa se za njim skriva resnejše stanje kože. Poglejmo si nekaj vzrokov zanj.

Seboroični dermatitis

Zaradi prevelikega izločanja maščobe nastaja na mastnem, srbečem lasišču in povzroča mastne luske belo-rumenkaste barve. Lahko se pojavi tudi na drugih delih telesa, kot so obrvi, trepalnice, predel mednožja in poraščeni del prsi, pa tudi predeli pod pazduhami, za ušesi, na bradi, ob strani nosu itd. Na prizadetih predelih se lahko pojavijo tudi značilna rdečica, ekcem ali lišaji. Pogosto se stanje poslabša v jesenskih in zimskih mesecih, ko je koža zaradi ogrevanja notranjih prostorov bolj izsušena.

Težava se lahko pojavi tudi pri novorojenčkih in dojenčkih, videti pa je kot mastna rumenkasta skorjica, ki jo spremljajo rdečkaste luskaste lise na lasišču, čelu in obrveh ter na predelu pleničk. Najpogosteje se pojavi v starosti od dveh do šestih mesecev, dojenčki pa ga pogosto preprosto prerasejo in težava izzveni sama od sebe po 12. mesecu starosti. Če se slučajno pojavijo zatekanje ali celo krvavitev, ne odlašajte z obiskom zdravnika.

Psoriaza ali luskavica

Gre za pogosto genetsko pogojeno kronično stanje, ki se na lasišču kaže v obliki rdečih, trdih luskinastih predelov, pri čemer se prhljaj lušči v delcih belo-srebrnkaste barve. Luskavica žal ni omejena le na lasišče, temveč prizadene tudi predele komolcev, kolen, dlani, hrbta, stopal ipd.

Kontaktni dermatitis

Kožo na lasišču lahko vzdražijo različni šamponi in kozmetika, pa tudi barve za lase, ki povzročijo rdečico, srbečico in luske. Stanje še poslabša veliko število različnih kozmetičnih izdelkov, ki jih uporabljamo na laseh. Tak prhljaj se pojavlja na pordeli, vzdraženi in vneti koži, lahko pa pride celo do izpuščajev, mehurčkov in razpokane kože.

Glivice

Kvasovke so še ene od povzročiteljev neprijetnega prhljaja, predvsem je na slabem glasu kvasovka Malassezia, ki živi na lasišču večine odraslih ljudi in se hrani z maščobami, ki jih izločajo lasni mešički, ob padcu imunskega sistema pa se ustvarijo idealni pogoji, v katerih ta glivica naravnost zacveti in razdraži lasišče, ki nato odlušči še več kožnih celic.

Suha koža

V tem primeru gre za prhljaj v obliki zelo majhnih belih delcev, ki niso mastni, pogosto ga spremlja srbečica lasišča. Stanje se običajno poslabša jeseni in pozimi zaradi suhega zraka v notranjih prostorih, ugodno pa nanjo vplivajo UV-žarki, zato so poleti težave manjše. Deloma gre izboljšanje stanja pripisati tudi prijetnemu poletnemu času, ki je tudi čas dopustov, ko je stres, ki prispeva k težavam, zagotovo manjši.

Hormonsko neravnovesje

Ker se prhljaj običajno pojavi v obdobju pubertete in je pogostejši pri moških, so si strokovnjaki edini, da hormoni zagotovo deloma vplivajo na pojav prhljaja.

Šibak imunski sistem

Tiste, ki jih pestijo kronične bolezni, pogosteje obišče tudi prhljaj. Predvsem so na udaru bolniki z lupusom, parkinsovo boleznijo, HIV-om ipd., onkološki bolniki po kemoterapiji, pogosteje pa se prhljaj pojavlja tudi pri bolnikih, ki okrevajo po možganski kapi in infarktu ter pri ljudeh z boleznimi prebavil.

Stres

Ta že pregovorno poslabša veliko kroničnih stanj v telesu, predvsem pa prispeva k padcu imunskega sistema, zaradi česar se ustvarijo idealni pogoji za razrast kvasovk.

Neustrezna higiena las

Pretirano bi bilo reči, da je za pojav prhljaja kriva pomanjkljiva osebna higiena, saj bi to pomenilo, da se pojavi pri ‘umazancih’ – daleč od tega. Drži pa, da zaradi preredkega umivanja lasišča pride do kopičenja odmrle kože, zato se nastale luske bolj sprijemajo in težje odstranijo. V to kategorijo sodi tudi neredno razčesavanje las. A ne pozabimo, medtem ko se pogosto umivanje las s šamponom priporoča, sušilnik las v primeru prhljaja ni naš prijatelj.

Neustrezna prehrana

Čeprav zadostnih dokazov o tem, da hrana neposredno vpliva na pojav prhljaja, ni, se ob njegovem pojavu priporoča izključiti močno začinjeno, mastno ali slano hrano, zmanjšati ali popolnoma ukiniti vnos alkohola in ogljikovih hidratov. Priporoča pa se uživanje hrane z veliko sveže zelenjave in nesladkanega sadja ter hrane, bogate s cinkom in vitaminom B.

Na pomoč, prhljaj! Kaj pa zdaj?

V boju proti prhljaju se je pametno oborožiti s potrpežljivostjo, saj spremembe ne pridejo čez noč. Pri blagem prhljaju običajno pomagajo že različni namenski šamponi, ki običajno vsebujejo učinkovine, kot so cinkov pirition, premogov katran, salicilna kislina, žveplo, selenov sulfid, ketokonazol in kiklopiroks. Nekateri prisegajo tudi na olje čajevca, ki pa lahko deluje tudi alergeno, zato se pri njegovi uporabi svetuje previdnost. Šampone proti prhljaju je, v skladu z navodili proizvajalca, dobro na lasišču pustiti vsaj nekaj minut in jih nato temeljito izprati s hladno ali mlačno vodo, vroča namreč z njega odstrani maščobo in ga še bolj izsuši.

V nasprotju s splošnim prepričanjem se pri trdovratnem prhljaju priporoča pogosto, celo vsakodnevno šamponiranje lasišča z blagim šamponom, šampone proti prhljaju pa je treba uporabljati po navodilih proizvajalca – nekatere vsak dan, druge nekajkrat tedensko – vsak pa čez čas ugotovi, kaj njegovemu lasišču najbolj prija.

Poleg šamponov, ki so na voljo v prosti prodaji, vam zdravnik lahko predpiše različna mazila, šampone, gele, kreme ali pene za odpravljanje prhljaja, med katerimi so tudi kortikosteroidne kreme, ki pa jih je treba uporabljati zgolj začasno in pod zdravniškim nadzorom. Izjemno redko zdravnik za kratek čas lahko predpiše tudi oralne steroide.

Pri prhljaju, ki se pojavi na vekah ali na trepalnicah, si lahko pomagamo z otroškim šamponom, ki ga nanesemo na vatirano palčko, v primeru prhljaja pri dojenčkih pa se svetuje pogosteje umivanje glavice. V primeru hudega prhljaja velja vodilo, da se je dobro izogibati tesnim naglavnim trakovom in pokrivalom (tudi čeladi).

Včasih prhljaj kliče tudi po obisku zdravnika

Prhljaj je načeloma nenevaren, v zelo redkih primerih pa je vseeno dobro obiskati osebnega zdravnika in dermatologa. Zdravniško pomoč tako velja poiskati v primeru, da kljub nekaj zamenjanim šamponom proti prhljaju stanje ni nič boljše ali se celo slabša, če se področja, prizadeta s pojavom prhljaja, širijo in prizadenejo tudi druge dele telesa, če pride do izpadanja las, povečane rdečice ali celo zatekanja lasišča in neznosnega srbenja. Dermatolog bo najbolje vedel, kaj se skriva v ozadju prhljaja, po potrebi bo za pravilno diagnostiko odvzel tudi delček kože za mikroskopsko analizo.

In še prhljaju v slovo …

Čeprav gre za zoprno in običajno ‘neozdravljivo’ nadlogo, ki se pojavlja periodično, se včasih prhljaj spontano poslovi sam od sebe brez kakršnih koli ukrepov. Pa tudi sicer se ga da s pravimi postopki spraviti pod kontrolo. Zadostno umivanje las s pravimi šamponi, umivanje las s hladno ali mlačno vodo, izogibanje praskanju lasišča, ki lahko povzroči mikro ranice in posledično vnetje, uživanje zdrave prehrane ter življenje s čim manj stresa, pa boste kmalu lahko pomahali prhljaju v slovo.

ABC

A Prhljaj se najpogosteje pojavi v obdobju pubertete in večkrat prizadene moške kot ženske.

B Čeprav stroka o vzrokih zanj ni enotna, vemo, da ga povzročajo različna stanja in vnetja kože.

C Pogosto, a žal ne vedno, za odpravljanje prhljaja zadostuje že uporaba pravega šampona.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content