A pojdimo po vrsti in začnimo pri tem, kaj sploh je stresna inkontinenca. O tej obliki inkontinence, ki jo poznamo tudi pod imenom inkontinenca ob naporu, govorimo, ko telesna aktivnost, kar je lahko že kihanje, kašljanje, smeh ali dvigovanje bremen, povzroči dodaten pritisk oz. stres na mehur in posledično uhajanje urina. Stresna inkontinenca torej nima nič skupnega s psihičnim stresom, kot bi lahko sklepali iz njenega imena.
Nekateri ljudje s stresno inkontinenco se srečujejo le z občasnim uhajanjem urina, ko jim ob naporu uide le nekaj kapljic. Spet drugi pa potem, ko enkrat urin začne uhajati, tega preprosto ne morejo zaustaviti.
K stresni inkontinenci lahko prispeva več dejavnikov, med najpogostejšimi je oslabitev mišic medeničnega dna, zaradi česar te ne morejo podpirati pravilnega zapiranja mehurja in sečnice.
Med kašljanjem, kihanjem oz. aktiviranjem trebuha se poveča pritisk v trebušni votlini in takrat se mišicam medeničnega dna pošljejo impulzi, da se skrčijo in zaprejo sečnico ter zadnjično odprtino. Ker oslabljene mišice svoje naloge ne morejo pravilno opraviti, pride do nehotenega uhajanja urina.
Pri ženskah so šibke mišice medeničnega dna največkrat posledica hormonskih sprememb med nosečnostjo in menopavzo ali samega poroda. Pri moških pa je stresna inkontinenca poleg z oslabljenimi mišicami medeničnega dna pogosto povezana tudi s povečano prostato oz. je (začasna) posledica operacije prostate.
Žal je danes inkontinenca še vedno tabu in mnogi, ki se srečujejo z nehotenim uhajanjem urina, trpijo v tišini ter se zaradi zadrege izogibajo družabnemu življenju in aktivnostim.
A ob današnjem znanju in pripomočkih, ki so na voljo, ni treba, da je temu tako. Poleg tega aktiven življenjski slog pomembno vpliva na zdravje in dobro počutje. Kako ga lahko ohranimo, četudi imamo težave z oslabljenim mehurjem?
Če se soočate z inkontinenco, je pomembno, da se informirate in poiščete nasvet pri svojem zdravniku ali farmacevtu. Kar do 70 % ljudi, ki živijo z inkontinenco, lahko občutno ublaži ali celo odpravi simptome. Poleg tega vam lahko zdravnik, če imate večje in pogostejše težave, določene pripomočke za inkontinenco predpiše na naročilnico za medicinske pripomočke oz. na recept.
Pri izbiri pripomočkov bodite pozorni na to, da so narejeni iz zračnih materialov, ki omogočajo koži dihanje, so vpojni, da bodo preprečili iztekanje, ter da nevtralizirajo neprijeten vonj urina.
S pripomočki danskega proizvajalca Abena se boste počutili varno in samozavestno. V njihovi ponudbi najdete predloge oz. vložke za ženske Abena Light, predloge, prilagojene moški anatomiji, Abena Man ter vpojne hlačke za enkratno uporabo Abena Pants, ki so podobne običajnemu spodnjemu perilu.
Ne veste, kateri pripomoček za inkontinenco Abena izbrati? Lahko si pomagate z orodjem na tej povezavi ali pred nakupom naročite vzorec – popolnoma brezplačno. Za nasvet in pomoč so vam na voljo tudi strokovnjaki iz podjetja Abena-Helpi, na brezplačni telefonski številki 080 22 53.
Njihova široka ponudba pripomočkov vam omogoča, da najdete vse na enem mestu, ne glede na to, kolikokrat in kakšna količina urina vam uide ob naporu.
Ne odrecite se stvarem, ki vas osrečujejo. Sledite šestim nasvetom in poskrbite za kakovostne pripomočke, s katerimi se boste počutili varno in samozavestno!