Lahkotno in sproščeno v poletje

Prihaja poletje in letos ga bomo, kakor kaže, pričakali podobno kot lani. To pomeni, da bodo določene storitve, ki bi nam lahko pomagale pri negi telesa, včasih dostopne, včasih pa tudi ne. Tako kot je v času ukrepov, izolacije in karantene treba imeti več samodiscipline, da skrbimo za svojo telesno kondicijo, je treba imeti tudi več potrpljenja in znanja z nego telesa. Da boste lažje, lepše in bolj sproščeno zakorakali v poletje, bomo z vami delili dragoceno znanje in izkušnje Janje Jeršin, inženirke farmacije, mojstrice kozmetične nege, dolgoletne članice UE sekcije kozmetikov pri OZS.

Koža je največji organ oziroma čutilo, ki varuje vse druge organe v organizmu. Po površini je največji organ, po teži pa najtežji. Koža opravlja pet nalog: je čutilo, ščiti pred fizikalnimi, kemičnimi in drugimi vplivi ter izsušitvijo, ohranja telesno temperaturo (termoregulacija), skrbi za izločanje in sintezo vitamina D. Koža je integralna komponenta imunskega, živčnega in endokrinega sistema. Ni le enostavna ovojnica, ki prekriva naše telo, ampak ima kompleksno arhitekturo. Razlikuje se po barvi, debelini, poraščenosti in drugem. Barva kože je odvisna od prekrvavitve, količine pigmenta in debeline. Sijoča koža pa pripoveduje zgodbo o pravilni negi; to je občasni piling, dobra zaščita pred soncem, predvsem pa dovolj vode in dobrega spanca.

Moteč ali nemoteč, celulit je obolenje podkožja

Zadnja leta družabna omrežja preplavljajo fotografije zvezdnic in vplivnic, ki se pokažejo takšne, kot so. Z mozolji, kakšnim kilogramom preveč in celulitom. Čeprav je najpomembneje svoje telo sprejeti, je pomembno tudi, da ga znamo negovati. Ali je celulit estetska napaka ali ne, naj vsak presoja sam. Vsekakor pa drži, da gre pri »pomarančni koži« pravzaprav za obolenje. »Celulit je lokalizirano hipertrofično obolenje podkožja. Vidne blazinice so posledica povečanega volumna maščobnih celic, ki so v nasprotju s tistimi pri debelosti, kjer so samo maščobne celice, te sestavljene še iz želatini podobne snovi – to je maščobe, vode in odpadnih snovi, ki so ujeti tik pod kožo. Celulita ne smemo zamenjati z izrazom celulitis, ki je vnetje celic,« razloži Janja Jeršin. Opozarja, da samo z nego ne bomo uspešni v borbi s celulitom. Gledati moramo bolj kompleksno in zavzeti holistični pristop ter poiskati vzroke za nastanek celulita, še svetuje.

Nekaj nasvetov za preprečevanje celulita

»Celulit je lahko posledica hormonske motnje, zastoja v področju veno-limfatičnega spleta, lahko odraža razpad ter spremembo kolagenskih in elastinskih vezi, lahko se kaže kot kopičenje odpadnih snovi oz. strupov v medceličnini ali je posledica motnje izmenjave snovi med krvjo in tkivom. Zelo pomemben dejavnik pri nastanku celulita igrata tudi stres in življenjski slog,« našteje mojstrica kozmetične nege Janja Jeršin in predstavi nekaj dejavnikov in nasvetov za preprečevanje nastanka celulita. »Pitje zadostne količine vode omogoča organizmu, da spere iz telesa strupene snovi. Pomembna je pravilna prehrana, ki vsebuje zadostne količine svežega sadja in zelenjave. Masaža, predvsem s kremami, pospeši cirkulacijo krvi. Priporoča se redna telesna dejavnost, to je štiri- do petkrat tedensko po eno uro. Pri tem je treba opozoriti še na to, da je odprava celulita najuspešnejša v mladih letih. Starejši kot smo, trdovratnejši je celulit in težje ga odpravimo.«

Krajša krila, odprti čevlji – kaj pa trda koža?

Trda koža nastane kot obramba organizma na močnejši pritisk na peto. Postaja vedno bolj debela, s tem slabo prekrvavljena in suha. Posledica vsega naštetega je, da koža poči in nastanejo razpoke oziroma ragade. Janja Jeršin razloži, da ima taka koža preveč keratina, primanjkuje pa ji olja in v olju topnih vitaminov (D, E, K, A) ter vlage. »Dobro je vedeti, da olje mehča in tanjša keratin, zato zadebeljeno trdo kožo negujemo tako, da zvečer zmasiramo noge z mastno regeneracijsko kremo; zjutraj pa jo osvežimo s hidrantnimi kremami z vlažilci, znanimi pod imenom urea,« pove Jeršinova.

Kozmetični saloni so in niso odprti, odvisno od ukrepov. Vse storitve niso vedno dostopne, zato je še toliko bolj pomembno, da pri domači negi ne delamo napak. »Najpogostejša napaka, ki jo ljudje delajo pri negi stopal, je, da jih pilijo pregrobo in nepravilno. S tem ko gredo v smeri sem in tja, kožo odprejo in razbrazdajo. Taka koža je poškodovana in na njej se rade naselijo glivice, bakterije ali pa nastanejo ragade. Pogosta napaka je tudi masaža stopal z raznimi olji. Da se lahko olje emulgira v kožo, potrebuje vlago, ki jo potegne iz kože in čez nekaj časa je koža še bolj suha. Če že uporabljamo olje, ga vedno nanašamo na vlažno kožo, vendar so za nego boljše kreme.«

»Naše noge so pot, po kateri hodimo«

V času epidemiološke omejitve imamo nekoliko več časa in prav je, da jih posvetimo nogam. Jeršinova lepo opiše, da so »naše noge pot, po kateri hodimo«. Z zdravimi nogami je naš korak gotovo bolj lahkoten in sproščen. »Če je le mogoče, noge vsak večer namakajte v kopeli, ki ste ji dodali razne soli z mehčalci, eterična olja, jabolčni kis ali sodo bikarbono. V primeru, da imate težave s prekrvavitvijo in hladnimi nogami, je priporočljivo knajpanje. Pred spanjem si noge namažite z mastno regeneracijsko kremo, kajti le ponoči se koža regenerira. Zjutraj, po telovadbi, pa si noge osvežite z vlažilno kremo,« svetuje mojstrica kozmetične nege. Obutev je treba redno menjavati in po potrebi kupiti novo. Pošvedrani čevlji niso več optimalni za stopalo. Obutev mora biti čista in dovolj zračna, saj se v nasprotnem primeru lahko pojavijo glivice.

Kaj pa glivice in pedikura?

Statistika kaže, da ima težave z glivicami v povprečju ena od petih oseb. Glivice so pravzaprav precejšnja nevarnost za zdravje, vzroki zanje pa so različni. »Ločimo glivice na nohtih in na koži. Z glivicami se najpogosteje okužijo ljudje, ki imajo oslabljen imunski sistem, porušen naravni pH kože, se zadržujejo v vlažnem in toplem okolju ali se jim potijo noge. Priporočljiva preventiva proti glivicam je, da si noge čim bolj kislimo s kislimi toniki, kisom ali limono. V kislem okolju se namreč glivice ne morejo razvijati,« razloži Jeršinova.

V primeru, ko se že okužimo z glivicami, pa moramo vestno in redno uporabljati antimikotike, ki jih dobimo v prosti prodaji ali nam jih predpiše zdravnik. Glivicam moramo posvetiti resno skrb in pozornost, saj so zelo trdovratne in prenosljive. Skrbeti moramo za osebno higieno in uporabljati svojo brisačo. »Tudi v pedikerskih salonih se pogosto srečamo z glivicami, najpogosteje na nohtih. V salonih je zelo visok standard higiene; tako glede čiščenja, dezinfekcije kot tudi sterilizacije. Če stranka že ve, da ima glivice, te vedno obdelamo na koncu in sproti razkužujemo, da jih ne prenesemo na ostale nohte. V nasprotnem primeru pa stranko napotimo k zdravniku, da postavi diagnozo.«

Nega za zdravje, zabavo in dobro počutje

Osebna nega je lahko samo osnovna higiena, če ni časa za kaj drugega. Ob službenih obveznostih, otrocih in gospodinjstvu je kaj več pogosto že privilegij. Za tiste, ki jim je ta privilegij dan – vsaj od časa do časa – je osebna nega lahko tudi prava zabava in sprostitev. Nega naj bo pisana vam na kožo. Izberite takšno, ki jo potrebujete, vas veseli in sprošča. To je lahko jutranja vadba in raztezanje telesa ob prijetni glasbi, nežna masaža obraza ali stopal. Lahko pa tudi poležavanje na soncu in manikira v barvah poletja. Neka reklama je nekoč oglaševala svoje izdelke z motom »vsaka ima svojega«. Šlo je za faktor in ne za moža. Prav tako bi lahko rekli, da ima vsak tudi svoj način, kako najbolje in najraje poskrbi zase.

Kar koli boste naredili sebi v plus, se vam bo dvojno vrnilo. Nekdo ima raje zgoden jutranji sprehod, kdo drug tek in spet tretji vzpon na bližnji hrib. Izberite svojega – način sproščanja, uživajte, se regenerirajte in ne pozabite, da se polovica dobrega počutje skriva v prepričanju, da ste naredili nekaj dobrega zase.

ABC

A Celulit je lokalizirano hipertrofično obolenje podkožja.

B Trda koža na podplatu nastane kot obramba organizma na močnejši pritisk.

C V izogib glivicam poskrbimo za dobro higieno ter zračno in suho obutev.

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content