Avtorica: Alja Gogala
Dobra ustna higiena, redno umivanje zob in pravilno ščetkanje, čiščenje z zobno nitko in redni obiski pri zobozdravniku preprečujejo nastanek kariesa, zobnega kamna, slabega zadaha in izgubo zob zaradi parodontalne bolezni. Redno čiščenje zob, redni pregledi ter zdravljenje zob in nega ustne votline ter dlesni pa delujejo tudi preventivno in ohranjajo naše zdravje.
Dovolj je, če zobe ščetkamo enkrat dnevno, če jih seveda pravilno in temeljito očistimo. Ščetka, s katero bomo čistili zobe, mora biti mehka. Zobne kreme v osnovi nimajo pomena, saj je pomembno, da odstranimo biofilm z naših zob, kar lahko storimo le s ščetko.
Na zdravje sklenine ne moremo vplivati, jo pa lahko poškodujemo z nepravilnim ščetkanjem.
Največji problem danes predstavlja parodontalna bolezen, saj se jo v večini primerov zavemo, ko je že prepozno. Parodontoza je bolezen dlesni in je zanesljiv znak pomanjkljive ali nepravilne ustne higiene, zaradi katere se na zobeh kopičijo mehke bakterijske zobne obloge. Če se te obloge nabirajo in zastajajo na zobeh, počasi mineralizirajo in postanejo zobni kamen, kar predstavlja idealno gojišče za razne mikroorganizme. Žepek v dlesni ob zobu je običajno globok do tri milimetre in do te globine tudi prodira kisik. Če se žepek ob zobu zaradi oblog poglobi, vanj kisik ne more več prodreti. V tem anaerobnem območju se nato razvijajo telesu škodljive bakterije, ki povzročajo nastajanje za telo strupenih snovi. S svojim draženjem, encimi in toksini povzročajo vnetje obzobnih tkiv. V napredovani parodontozi so poleg mehkih obzobnih tkiv napadena tudi druga obzobna tkiva, na primer pozobnica, cement in alveolarna kost. Zato se nekoč trdno zasidrani zobje v čeljustni kosti pričnejo majati in izpadati. Priporočljivo je, da ob prvih znakih vnetja dlesni obiščete zobozdravstveno ordinacijo. Dokler je bolezen omejena zgolj na vnetje dlesni, jo lahko še dokaj preprosto pozdravimo in preprečimo razvoj nevarne parodontalne bolezni.
Karies povzroča nepravilno ščetkanje zob. Da ga ustrezno preprečimo, se moramo posluževati tudi uporabe medzobnih ščetk in nitke.
Vzrok za nastanek aft v ustni votlini nam ni poznan, bolečino in pekočino pa lahko odstranimo z mehkim laserjem.
Strokovnjaki priporočajo, da za umivanje zob izberete zobno ščetko z majhno glavo, s katero boste lažje dosegli zadnje zobe in bolj skrite predele ustne votline. Priporočljivo je, da zobe ščetkate s krožnimi gibi, od dlesni proti zobu, torej od rožnate barve dlesni proti beli barvi zoba. Notranje površine zob lahko najučinkoviteje očistite, če ščetko obrnete vertikalno. Na koncu s ščetko ali posebnim strgalom za jezik še nežno podrgnite po jeziku, tako da z njega odstranite bakterije. Priporočljivo je, da izberete mehko zobno ščetko, saj se boste tako izognili morebitnim poškodbam na mehkih tkivih. Ker otroci do devetega leta starosti še niso dovolj motorično sposobni, da bi si pravilno umili zobe, je priporočljivo, da jim pri tem pomagajo starši.
April, 2014