Razstrupljevanje telesa

default image

Po praznovanjih smo ponavadi še bolj utrujeni kot prej. Če odštejemo dejavnike fizičnega napora, nam ostane kot krivec le še hrana, ki nas skupaj z razvadami (pretirano pitje alkohola in kave, kajenje) dobesedno zastruplja.

Avtor: Marija Merljak

 

Zakaj moramo telo razstrupljevati?

Ker živimo v onesnaženem okolju, se nenehno srečujemo s strupi, ki jih vdihavamo, pridobivamo skozi kožo in uživamo s hrano. A tudi če bi živeli v zelo čistem okolju, bi se vseeno postopoma zastrupljevali, saj strupi/odpadne snovi nastajajo tudi v procesu presnove hrane. Telo ima določene mehanizme razstrupljevanja, vendar če je strupov preveč, ne zmore opraviti te naloge.

 

Namen čiščenja telesa je razstrupljevanje posameznih organov in telesa kot celote. Cilj je vedno isti: pomagati prebavnim organom (želodcu, vranici) in drugim izločilom (jetrom, ledvicam, pljučem in koži). Tudi drugi organi, na primer možgani, srce in ožilje, se okrepijo. Po razstrupljevanju telesa bolje in hitreje mislimo, več vzdržimo in se lažje gibamo, bolje spimo, imamo lepšo kožo ter bolj živahen krvni obtok in več volje.

 

Razstrupljevanje poteka v treh fazah

  • V prvi fazi razstrupljevanja pomagamo prebavilom, da čim bolj učinkovito vsrkajo hrano. Pomagamo želodcu in vranici ter nadziramo krvni sladkor.
  • V drugi fazi izločimo strupe iz črevesja in obnovimo sluznico črevesja ter pospešimo prehod hrane skozi debelo črevo ter čistimo limfni sistem, kri, želodec in črevesje.
  • V tretji fazi razstrupljamo jetra in ledvica ter izločimo vse strupene snovi iz telesa.

 

Razstrupljevalna prehrana mora biti prilagojena posamezniku, njegovi teži, poklicu, starosti, stanju telesa in navadam.

 

 

Izbor jedi za prvo fazo razstrupljevanja

Za prvo fazo je pomembno, da zelenjavo kuhamo v sopari ali jo na hitro podušimo.

BELJAKOVINE Jajca, ker vsebujejo med aminokislinami tudi metionin, cistein in holin, ki pomagajo pri boljši presnovi maščob.

Mastne ribe, ker vsebujejo omega-3 maščobne kisline in delujejo protivnetno in antialergijsko.

Jagnjetina, ker sodi med najmanj alergene vrste mesa.

KALČKI Fižol vsebuje veliko encimov in mineralov, pšenični kalčki in semena buč pa vsebujejo tudi cink, ki je ključen za encimske reakcije.
ZELENJAVA IN SADJE Krompir močno razstruplja, če ga skuhamo v olupku.

Paradižnik je antioksidant, ki alkalizira kri in krepi prebavo.

Gomolj janeža s svojimi flavonoidi pospešuje delovanje prebavnega trakta in vranice ter izločanje urina in maščob, preprečuje napenjanje in zmanjšuje željo po sladkih jedeh.

Bučke in korenje alkalizirajo telo.

Hruške ne povzročajo alergij, uravnavajo krvni sladkor, vlaknine odstranjujejo težke kovine iz telesa in znižujejo holesterol.

Jagodičje s svojimi flavonoidi nevtralizirajo proste radikale in uravnavajo krvni sladkor.

Ananas s svojimi encimi pomaga vsrkavati hranila.

Olive podpirajo delovanje nadledvičnih žlez.

ZAČIMBE Kumina in koper vsebujeta limonen in preprečujeta napenjanje in spodbujata razstrupljevalne encime.

Koriander pomaga pri prebavi ogljikovih hidratov.

Ingver odpravlja krče, napihovanje, slabost in drisko ter spodbuja prebavne izločke.

Poprova meta vsebuje eterična olja, zlasti mentol, deluje podobno kot ingver.

Kopriva zaradi klorofila, folne kisline in bogastva mineralov podpira delovanje nadledvičnih žlez in čisti kri.

Čebula vsebuje kvercetin, ki preprečuje alergije in celi črevesno steno.

 

 

Izbor jedi za drugo fazo razstrupljevanja

(obnavljanje črevesne sluznice)

ŽITA Riž vsebuje veliko metionina in cisteina. Ti dve aminokislini varujeta pred škodljivim bakrom in drugimi težkimi kovinami ter pred posledicami nikotina in alkohola, sodelujeta pri razgradnji maščob in omogočata izločanje sluzi iz pljuč.

Proso je zelo alkalno, ne vsebuje glutena in ščiti črevesne stene.

Pira in amarant vsebujeta beljakovine, zlasti esencialno aminokislino lizin, ki preprečuje spomladansko utrujenost, pospešuje obnovo črevesne sluznice in zavira nastanek herpesa.

ZELENJAVA Korenje odstranjuje iz debelega črevesja bakterije, ki povzročajo gnitje, spodbuja izločanje črevesnih zajedavcev in uničuje bakterijo listerijo, ki povzroča zastrupitve s hrano.

Zeleni ohrovt in druge križnice vsebujejo sulforafan, ki ščiti pred poškodbami prostih radikalov in pred rakom na črevesju.

Čebula zaradi fruktooligosaharidov stopnjuje delovanje dobrih bakterij v telesu in se bori proti škodljivi kandidi. Podobno učinkujejo tudi vse zelene solate in rdeč radič.

Beluši vsebujejo asparagin in kalij. Ker imajo tudi beluši tako kot čebula veliko fruktooligosaharidov, podpirajo delovanje dobrih bakterij in delujejo odvajalno.

Česen je vir alilnih sulfidov. Deluje proti škodljivim virusom in zajedavcem.

Jogurt s čim več probiotičnimi kulturami odpravlja vnetja in podpira izločanje črevesnih zajedavcev, uničuje škodljive bakterije in omogoča rast dobrih.

ZELIŠČA IN SEMENA Laneno seme odstranjuje bakterije, tudi kandido.

Enak učinek imata origano in timijan, slednji tudi čisti pljuča.

 

 

Izbor jedi za tretjo fazo razstrupljevanja

(spodbujanje encimov, čiščenje jeter in ledvic, podpiranje endokrinega sistema)

SADJE Limona vsebuje največ limonena in drugih limonoidov, ki so pomembni za razstrupljanje jeter. Največ tega je v lupini, zato uživajmo le ekološko pridelane limone!

Jabolka odvajajo strupe in odvečno vodo iz ledvic, jabolčne in tartarične kisline pa krepijo oslabljena jetra, vežejo svinec in živo srebro.

Brusnice vsebujejo flavonoide, ki odstranjujejo škodljive bakterije iz ledvic in mehurja.

OLJA Olje pšeničnih kalčkov in rastlinska olja omega-3, omega-6 in omega-9 iz lanenega semena, avokada, sezama, oljk in orehov pomagajo ledvicam izločiti odvečno vodo ter podpirajo imunski in endokrini sistem.
GLAVNATA ZELENJAVA Brokoli, zelje in brstični ohrovt vsebujejo veliko glutationa, antioksidanta, ki pomaga jetrom izločati strupe. Brstični ohrovt vsebuje tudi veliko cisteina in metionina in uničuje predrakave celice v debelem črevesju.

Artičoka, avokado in rdeča pesa izločajo strupene maščobe iz jeter. Zaradi silimarina artičoke spodbujajo nastajanje žolča in sodelujejo pri obnavljanju jeter. Avokado vsebuje tudi glutation, rdeča pesa pa spodbuja delovanje jeter in ledvic ter zaradi betaina spreminja slab holesterol v žolčno kislino. Rdeča pesa močno poveča sprejem kisika v celice in je eno najboljših čistil za kri.

ZAČIMBE ZA JETRA Peteršilj, rožmarin in kurkuma spodbujajo nastajanje žolča ter krepijo jetra in ledvica. Peteršilj vsebuje kumarin in limonen, rožmarin karnozol, rozmanol in limonen, kurkuma pa vsebuje kurkuminoide. Peteršilj odvaja vodo in strupe iz ledvic, obnavlja jetra, rožmarin spodbuja delovanje jeter in žolčnika, čisti kri in ledvica, kurkuma topi žolčne kamne, odpira žolčne poti in poveča pretok žolča, kar v 75 odstotkov prepreči okvare jetrnih celic.

Pegasti badel vsebuje silimarin, ki ščiti jetra.

Regrat odpravlja težave z žolčnikom, odstranjuje žolčne kamne in zaradi kalija deluje odvajalno.

 

Nekaj priporočil

 

Zajtrk: 2 kuhani jajci in staroslovenska solata iz prosa

Proseno ali ajdovo kašo ter jajci skuhamo posebej. Paradižnik, papriko, feferone in česen drobno narežemo in primešamo ohlajeni proseni kaši. Začimo s poprom, soljo, z limoninim sokom in olivnim oljem. Za boljši okus in lepši izgled solato še potresemo s peteršiljem ter z meto in meliso.

 

Malica: sok iz melone, breskev in ananasa

Vse sestavine zrežemo in zmeljemo v mešalniku. Vodo dodamo po potrebi.

 

Kosilo: bučna kremna juha, kozliček ali jagnje po kmečko, solata iz kalčkov z bučnimi semeni

Glavno jed začinimo s soljo, poprom, česnom, timijanom in z rožmarinom.

Izognemo se prilogam, torej rižu ali krompirju!

 

Topla sadna solata

Izbrano sadje sesekljamo in počasi dušimo, da se zmehča. Ponudimo z ovčjim ali s kozjim jogurtom ali s sojino smetano.

 

Karpačo iz bučk

Bučke z lupino vred narežemo na tanke podolgovate rezine in jih pokapamo z limoninim sokom. Narežemo česen in olupljen ingver, stremo koriander, solimo in popramo ter pokapamo z olivnim oljem. Pustimo dve uri, da se napoji.

 

Pečena tuna v sezamovi skorji

Pečico segrejemo na 200 °C. Naredimo marinado iz olivnega olja, medu, ščepca čilija v prahu in sojine omake po želji. Z marinado premažemo tunin zrezek, potresemo s sezamom, zavijemo v aluminijasto folijo in spečemo. Skorja mora biti zapečena, sredina tune pa še rožnata. Zraven naredimo poljubno omako.

 

Dušeno kozličje pleče

Meso natremo z gorčico, s soljo, poprom, papriko, česnom in z rožmarinom. Dušimo na zmernem ognju in prilivamo jušno osnovo. Meso med dušenjem obložimo s korenjem, kolerabo, čebulo. Iz zelenjave naredimo omako. Na krožnik dodamo košček kozjega sira.

 

Vaflji iz ovsenih kosmičev

Ovsene kosmiče namočimo v mleku, dodamo sončnična semena, jajce, polnozrnato moko in dobro premešamo. Spečemo v ponvi.

 

 

Januar, 2010

Skip to content