Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Nosečnost prinese ženskemu telesu velike spremembe. Če so bodoče mamice dobro poučene o nosečnosti in porodu, jim je nosečnost v večje veselje, na sam porod in poporodno obdobje pa se bodo lahko bolje pripravile. V pomoč smo vam pripravili drugi sklop vprašanj in odgovorov o nosečnosti.

Avtor: Urša Stankovič

Kdaj se bo končala slabost?

Jutranja slabost in bruhanje sta značilna za prvo trimesečje, v četrtem mesecu pa se slabost običajno umiri. To je tudi posledica tega, da ima dojenček že razvite glavne notranje organe. Nosečnica lahko dobi celo naval energije, saj se ji počutje vidno izboljša.

Kdaj in zakaj se strije lahko pojavijo? Kako se jim lahko izognem? So nevarne?

Strije so nadloga, ki prizadane kar 90 odstotkov nosečnic. Zaradi hitrega porasta telesne teže koža razpoka, postane rdečkasta in se rahlo izboči. Strije lahko preprečimo oz. omejimo z zdravo prehrano z dovolj vitamini in minerali. Nosečnica naj uživa dovolj zelenjave, žitaric,  pomaranč in polnozrnatega kruha. Ta živila povečajo elastičnost kože. Priporočljive so tudi razne kreme, losijoni in olja proti strijam, ki kožo dodatno navlažijo, ji vrnejo prožnost in nekatere potrebne vitamine. Treba jih je uporabljati že pred nastankom strij, najkasneje pa v četrtem mesecu, in še nekaj časa po porodu. Vendar pa strije niso nevarne niti za nosečnico niti za otroka. Previdnost je potrebna le pri sončenju, ki za razpokano in razdraženo kožo ni priporočljivo.

Se lahko na dojenje pripravim že pred porodom in kako?

Da. Telo ves čas nosečnosti pripravlja prsi na dojenje. Pomembno je, da nosečnica svoje dojke čim bolje spozna ter zbere o dojenju čim več informacij. Priporočljivo je tudi, da jih od časa do časa zmasira: da s prsti kroži po bradavici in se pomika od vrha bradavice (kjer začne) do kolobarja. Ena od večjih napak je čiščenje bradavic z alkoholom ali milom, saj jih to le še dodatno izsuši. Najbolje je, da prsi in bradavice po dojenju le speremo s tekočo toplo vodo in jih nato namažemo z vlažilno kremo.

Dobro je tudi, da nosečnica v drugi polovici nosečnosti preveri svoje bradavice, saj so le-te lahko vdrte ali ploske, zaradi česar ima novorojenček pogosto težave pri sesanju. Če so bradavice ploske, je to mogoče popraviti le z nekaj vaje: palca obeh rok pritisnemo na začetek bradavičnega kolobarja, pritisnemo na dojko, hkrati pa palca vlečemo vsaksebi, da se bradavica raztegne. Vajo ponovimo petkrat in palce vsakič postavimo na drug konec kolobarja. Če so bradavice vdrte, se lahko zgodi, da otrok normalno sesa, večinoma pa novopečene mamice težavo rešijo z uporabo t.i. prsne školjke, ki jo namestijo pod nedrček na bradavico.

Kaj je merjenje nuhalne svetline?

Gre za presejalni test, ki ga izvede dodatno usposobljen ginekolog med 11. in 14. tednom nosečnosti. Izmeri nuhalno svetlino, tekočino, ki se nabira na zatilju otroka, ker ledvice še niso razvite. Glede na izid testa in ob upoštevanju starosti nosečnice oceni tveganje za razvoj Downovega sindroma, trisomije ter bolezni srca in ožilja pri otroku. Kadar je tveganje visoko, nosečnica opravi še t.i. amniocentezo. Gre za preiskavo, ki zanesljivo pokaže kromosomske nepravilnosti. Ginekolog s pomočjo ultrazvoka z iglo prebode trebušno steno ter vzame vzorec plodovnice. Le-ta pokaže, ali ima otrok Downov sindrom ali druge kromosomske nepravilnosti. Test se običajno opravi v 16. tednu nosečnosti. Podobna preiskava je biopsija horionskih resic, ki jo opravijo v prvem trimesečju. Tudi tu z iglo predrejo trebušno steno in odvzamejo košček horionskih resic posteljice.

Kdaj se pričnejo popadki? Kako resno jih moram jemati?

Popadki nastopijo nekje med 37. in 42. tednom nosečnosti. Še pred pravimi se lahko pričnejo t.i. lažni popadki ali krči, znani tudi kot Braxton-Hicksovi popadki. Podobni so menstrualnim krčem. Veliko žensk jih zamenja s pravimi, največja razlika med lažnimi in pravimi pa je ta, da pravi nastopajo dokaj enakomerno (v intervalih), medtem ko so lažni popadki neenakomerni ter manj ali celo neboleči, trebuh pa je otrdel. Če se lažni popadki začno pojavljati redno – 10-krat ali večkrat, je najbolje obiskati ginekologa. Proti lažnim popadkom in krčem pomagajo magnezijeve tablete. Na začetku ima nosečnica 2–3 popadke na pol ure, kasneje se začno pojavljati pogosteje, približno na vsakih 5 minut ter trajajo 30–60 sekund. Ob tako pogostih popadkih je treba takoj v porodnišnico.

Kaj je epiduralna anestezija?

Epiduralna anestezija je metoda lajšanja bolečin pri porodu. Trenutno je to najuspešnejša in najbolj zanesljiva tovrstna metoda, ki pa jo zaradi zahtevnosti in cene izvajajo le v večjih porodnišnicah. Postopek izvaja anesteziolog, tako da v zunanjo ovojnico hrbtnega mozga zabode cevko, skozi katero vbrizga lokalni anestetik. Ker je ovojnica prepletena z živci, ki prenašajo bolečino iz maternice, na ta način ublažijo porodno bolečino. Časovno mora biti vbrizg anestetika usklajen s popadki in porodom, saj mora biti maternično ustje ob vbrizganju odprto najmanj 5 cm. Če je epiduralna anestezija narejena prezgodaj, lahko upočasni popadke, posledično pa se tudi porod zavleče. Druga nevarnost pri tej anesteziji je prevelik odmerek anestetika. Če se to zgodi, se nosečnici ob porodu zmanjšajo popadki in potreba po pritiskanju, zato se lahko zgodi, da je treba uporabiti vakuum, da se otrok porodi.

Ne spreglejte

Ste že slišali za izraz hepatobilarni rak? Gre za tri vrste rakavih bolezni: raka jeter, raka žolčnika in raka žolčevodov.
Preberi več
Rak dojke najprej zaseva po limfnih poteh v priležne pazdušne bezgavke. Do tega stadija gre za zgodnjega raka dojk in
Preberi več
Ste že kdaj utrpeli poškodbo kolena, kateri je sledila rehabilitacija? Ste imeli morda občutek, da vam rehabilitacija ni pomagala in
Preberi več
Stenska klimatska naprava MSZ-AY je najnovejši model v seriji stenskih klimatskih naprav MITSUBISHI ELECTRIC. Posebnost tega modela so bela matirana
Preberi več
Sladkorna bolezen lahko povzroča okvaro različnih organov in ena izmed njenih pogostih »žrtev« je tudi oko. Previsoke ravni sladkorja v
Preberi več
Luskavica je imunsko pogojena, kronična, vnetna bolezen. Na koži se kaže z značilnimi vnetimi in luščečimi plaki, gre pa za
Preberi več
FreeStyle LibreLink je zelo uporabna aplikacija, ki sladkornemu bolniku prikazuje čas v ciljnem območju, padce sladkorja in dnevne vzorce. Z
Preberi več
Zlomljeno zapestje - kaj pa zdaj? Morda ste že sami kdaj občutili bolečino po zlomu ali pa ste bili temu
Preberi več