Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Kar nekaj žensk ima težave s prevelikimi prsmi. Te niso samo lepotne narave, pač pa vplivajo tudi na zdravje in počutje. Prevelike dojke povzročajo bolečine v dojkah, bolečine v hrbtu in ramenih. Značilni simptom prevelikih dojk so tudi izpuščaji in vnetje kože pod dojkami. Ženska, ki ima velike prsi, se sooča s težavami pri ukvarjanju s športom ali rekreacijo, težko najde primerno oblačilo zase in tudi zarezovanje naramnic modrčka v ramena je lahko presneto neprijetno.

Avtorica: Maja Korošak

Zmanjšanje dojk se lahko opravi na stroške zdravstvenega zavarovanja, če gre za funkcionalno in ne le za estetsko motnjo. Funkcionalno motnjo potrjuje izvid dermatologa, ki v gubah pod dojkama opisuje vnetja, ki so posledica velikih in povešenih dojk in so potrebna zdravljenja. Na stroške zavarovanja se operacija opravi tudi takrat, ko ima pacientka zaradi velikih prsi težave v smislu bolečin v hrbtenici ali pa je ta zaradi stalne obremenitve degenerativno okvarjena. To potrdi ortoped. Ali pa kirurg ob pregledu oceni, da bo pri redukciji potrebno odstraniti vsaj 1000 gramov tkiva na vsako dojko in bo operacija pacientki rešila velik zdravstveni problem in olajšala vsakodnevne dejavnosti. Vse druge pomanjšave dojk se smatrajo za estetske in so zato samoplačniške. Tudi moškim se lahko iz različnih razlogov povečajo prsi in v takšnih primerih se lahko odločijo za operacijo, ki pa je zavarovalnica v večini primerov ne plača.

Pri Nini Suvorov, dr. med., specialistki plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije, smo se pozanimali, kako poteka takšna operacija in kakšne rezultate lahko pričakujemo.

Potek operacije

Kakšni so pogoji za to, da se operacija opravi? Dr. Nina Suvorov: »Najprimernejše kandidatke za zmanjšanje dojk so zdrave posameznice, ki so v dobri telesni pripravljenosti s primerno telesno težo. Prekomerna teža predstavlja dodatno tveganje, saj povečuje možnosti zapletov med operacijo in okrevanjem.« Kako torej poteka operacija, kaj vključuje? »Med zmanjšanjem dojk odstranimo odvečno kožo, maščobo in tkivo dojke. Prsni bradavici in kolobarja dvignemo v višji položaj na dojki, običajno se zmanjša tudi velikost kolobarja. Tako dojke ne le zmanjšamo, temveč jim spremenimo obliko, postanejo višje in bolj napete. Operacija običajno traja dve do tri ure, priporočamo pa hospitalizacijo čez noč.«

Po besedah naše sogovornice operacijo zmanjšanja dojk začnejo s krožnim rezom okoli bradavice in kolobarja, s čimer odstranijo odvečno kožo s tega predela. Odvečno tkivo dojk se nato odstrani zlasti iz spodnjega in zunanjega dela dojke. Preostalo tkivo se nato s pomočjo notranjih šivov tkiva oblikuje v novo, manjšo dojko.

Na koncu se novo oblikovanima, zmanjšanima dojkama prilagodi še preostala, zdaj odvečna koža, tako da se presežek odstrani. Vitalne anatomske strukture, mlečne žleze, živce in krvne žile skušajo ohraniti, kolikor je mogoče, saj to poveča verjetnost ohranjene funkcije dojk (zmožnost dojenja).

Del operacije zmanjšanja dojk je pogosto tudi liposukcija, namenjena je predvsem oblikovanju in dodatnemu zmanjšanju zunanjega dela dojke (del, ki se razteza od strani dojke proti hrbtnemu delu) in aksilarnega dela (maščoba pred pazduho).

»Čeprav bi že s samo liposukcijo lahko dosegli zmanjšanje skupnega volumna dojk, pa zgolj ta metoda ne omogoči preoblikovanja dojk, ukrojitve odvečne kože ali dviga prsnih bradavic. Zato liposukcijo sicer uporabljamo kot dodatni postopek za dosego estetsko še boljšega rezultata, ne pa kot primarno metodo pri zmanjšanju dojk. Dodatek liposukcije k operaciji nam omogoča uporabiti manjše reze in ustvariti zelo estetsko obliko dojk, ne da bi bile za to potrebne dolge brazgotine,« dodatno pojasni dr. Suvorov.

Tkivo dojke, ki so ga med operacijo odstranili, se pošlje na podrobnejšo histološko preiskavo. Če so bili med operacijo v dojki vstavljeni dreni, jih najverjetneje odstranijo naslednje jutro po operaciji, preden pacientka zapusti bolnišnico.

Možne komplikacije in neželeni učinki

Kot vsak operativni poseg ima tudi zmanjšanje dojk možne komplikacije. Lahko pride do pooperativne krvavitve in hematoma, pojavi se lahko vnetje, razprtje pooperativne rane, nekroza dela kože ali bradavice. »Komplikacije so sicer redke, vendar pa mogoče in z njimi mora biti seznanjena vsaka pacientka, preden se odloči za tovrstno operacijo.«
Kakšne pa so morebitne neželene posledice posega? »Če so ohranjene vsaj nekatere mlečne žleze, ki vodijo do prsne bradavice, obstaja po operaciji možnost dojenja. V nekaterih primerih pa dojenje ni več mogoče.« Druga neželena posledica zmanjšanja dojk je lahko izguba občutka v bradavicah in naša sogovornica pove, da se občutek v prsni bradavici počasi vrača, vendar se lahko nikoli ne obnovi povsem. »Obnovitev živcev lahko traja od nekaj mesecev do leta dni ali še več.« Ena od neželenih posledic je lahko ta, da ostanejo brazgotine. »Brazgotine so pri operaciji zmanjšanja dojk bolj ali manj obsežne, odvisno od tehnike. Tehnika pa je seveda odvisna od velikosti in oblike dojk. Če so brazgotine dolge, je njihova vidnost zelo odvisna od potenciala celjenja: pri nekaterih pacientkah se brazgotine zacelijo tako, da so praktično nevidne, pri nekaterih pa so izrazito vidne, široke in obarvane temneje od okolišnje kože. Večinoma pa so brazgotine v tem predelu povsem sprejemljive in po letu dni, ko dozorijo, le še malo opazne.«

Trajnost rezultatov

Koliko časa lahko pričakujemo, da bodo dojke ostale manjše in lepe? Dr. Nina Suvorov zagotavlja, da so rezultati zmanjšanja dojk trajni in dojke ostanejo manjše in napete še vrsto let. Vendar pa se dojke tudi po operaciji seveda starajo skupaj z vami. Potrebe po ponovni operaciji za zmanjšanje naj ne bi bilo.

Zmanjšanje dojk je poseg za izboljšanje kakovosti življenja ženske, zato jo je mogoče izvesti kadar koli, brez starostne omejitve. Vse potencialne pacientke za zmanjšanje dojk pa morajo ustrezati splošnim pogojem ustreznih kandidatov za operativne posege.

Najstnice in starejše ženske

Zmanjšanje dojk se lahko izvede pri zelo mladih ženskah, celo najstnicah, vendar je pri tem potrebna dodatna previdnost, seveda pa morajo v poseg privoliti tudi starši. Kot pove Nina Suvorov, se pri najstnicah dojke zmanjšajo z namenom, da po operaciji lažje sodelujejo v telesnih dejavnostih in se počutijo udobneje v svojih telesih, kar pogosto izboljša njihovo samozavest in samozaupanje. Pred posegom je treba določiti stopnjo razvoja dojk in ugotoviti, ali dojke še rastejo.

Dr. Suvorov opozarja na možnost, da pri zmanjšanju dojk pri zelo mladi ženski po operaciji lahko pride do nadaljnje rasti dojk in te ponovno postanejo večje, kot so bile po operativnem posegu. V tem primeru je mogoče dojke operativno ponovno zmanjšati. Določanje časovnega termina operativnega posega zmanjševanja dojk zahteva presojo trenutne kakovosti življenja, tveganj in koristi posega ter drugih podrobnosti.

Pri starejših ženskah po mnenju naše sogovornice lahko zmanjšanje dojk zelo izboljša kakovost življenja, saj poleg tega, da olajša telesne simptome, pomembno olajša tudi telesno dejavnost in izboljša telesno pripravljenost. »Mnoge ženske, ki so stare 60 ali 70 let in več, so še vedno dejavne in v odlični telesni pripravljenosti ter uživajo v življenju. Tudi za starejše ženske je tak postopek torej povsem primeren, če so le dovolj zdrave za večurno operacijo v splošni anesteziji.«

 

Ne spreglejte

Melatonin je naravni hormon, ki nastaja predvsem v češeriki, majhni žlezi v možganih, ter se sprošča v krvni obtok. Češerika
Preberi več
Rak želodca je ena izmed rakavih bolezni z najvišjo stopnjo smrtnosti, ta pa je v večji meri posledica poznega prepoznavanja,
Preberi več
Kljub temu, da so stopala ključnega pomena za našo mobilnost, o njih ne razmišljamo prav veliko, dokler nas ne zmoti
Preberi več
Talne obloge iz plute sicer poznamo že desetletja, zdaj pa so s trendom vračanja k naravi in trajnosti postale spet
Preberi več
Ob diagnozi rak dojk se bolnicam sesuje svet. Takrat potrebujejo resno obravnavo in prave informacije ter človeški pristop zdravstvenega osebja,
Preberi več
Delovanje mišic je tesno povezano z živčevjem. Po živcih se prevajajo električni impulzi, ki mišicam signalizirajo krčenje. Iz osrednjega živčevja
Preberi več
Osteoporoza se pojavi brez znakov in opozoril, bolniku pa zelo zmanjša kakovost življenja. Nevarna je predvsem zaradi visokega tveganja za
Preberi več
Avtor: Doc. dr. Mija Blaganje, dr. med. Kaj je zdrs medeničnih organov? Zdrs medeničnih organov, z drugim izrazom prolaps, je
Preberi več